Slovník pojmů:

Slovník pojmů

 

Slovník pojmů

 

Administrativní kontakt

Mimo jména a dalších náležitostí hlavně telefon a e-mail, na kterém vás zastihnou důležité informace o vaší doméně.

Alexa rank

Alexa rank hodnotí návštěvnost vašeho webu z celosvětového hlediska. Čím vyšší návštěvnost, tím nižší je Alexa rank. Rozpětí hodnot je 10 000 000 - 0.

Auth-info kód

Kód, který potřebujete při změnách domény mimo změny držitele. Lze jej získat od registrátora nebo od CZ.NIC.

 
 

ccTLD

Country code Top Level Domain je národní doména - zkratka státu příklad .cz .sk .de .fr ... Vyznačuje se tím, že si ji nelze ani za všechny peníze zaregistrovat.

Cookies

Drobné textové soubory, které vám posílají do počítače servery, se kterými se váš počítač při procházení sítí domlouval. Díky tomu si vás navštívené stránky pamatují. Některé služby bez povolení cookies v počítači vůbec nefungují. Je dobré je povolit a dají se smazat:-)

CPC

Cost Per Click - cena kterou jste ochotni zaplatit za to, že někdo přes vaši reklamu nakliknutou na jiné doméně dorazí na vaše stránky

CPT / CPM

Cost Per Thousand. Cost Per Mile. Je to cena za tisíc zobrazení vaší reklamy nebo banneru. Jde o jednotku, v níž se udávají ceny reklamy placené podle počtu zobrazení. Pokud tedy webová stránka zobrazuje bannery a účtuje si je na základě impresí, tedy v podstatě na základě možného shlédnutí banneru, cena se uvádí právě v CPM nebo CPT( xx,- Kč CPT)

CTR

Click Through Rate - česky míra prokliku. Je to poměr počtu prokliků k zobrazení reklamy. Pojem CTR užívá se v souvislosti s internetovou reklamou, kde vyjadřuje její přibližnou efektivitu. Jsou-li například bannery zajímavé a něčím unikátní, mají vyšší CTR Totéž platí i pro textovou reklamu. Je to v procentech uváděná úspěšnost reklamního prvku v poměru k počtu zobrazení. Jednoduše řečeno - zobrazil-li se banner stokrát a kliknuto bylo jednou - máte Click rate 1%

DHCP

Dynamic Host Configuration Protocol - protokol řízení dynamické konfigurace síťových počítačů, přiděluje IP adresy při každém novém připojení počítače do sítě. Je přítomen na straně poskytovatele

 
 

Doména

Obecně je to výstižné, unikátní jméno na internetu. Vyskytuje se v různých úrovních a TLD, gTLD, ccTLD a ENUM

Doména 1. řádu

TLD - Top level domain. Pokud nezaložíte nový stát nebo neobjevíte celosvětovou nadnárodní myšlenku, nelze ji začít registrovat. Z pohledu laika se dále dělí na gTLD generic Top Level Domain a ccTLD - country code Top Level Domain

Doména 2. řádu

Např. vasejmeno + TLD. Je to vaše jméno na internetu. Doporučuje se co nejvýstižnější a nejzapamatovatelnější.

Doména 3. a dalších řádů

Obecně se pro vážně míněné projekty nedoporučuje. Tvar domena.TLD/vasejmeno nebo ještě horší varianty - domena.TLD/cosi/jesteneco/adresar/vasejmeno - je doména na nic i kdyby prezentace byla na medaili. Nicméně ve svém prostoru si domén 3. řádu můžete vytvořit kolik libo.

DNS

Domain Name System - systém doménových jmen, který pro srozumitelnost a zapamatovatelnost převádí složité číselné IP adresy na srozumitelný text - příklad: místo 81.208.18.188 si stačí pamatovat  www.cenik.cz

DNSSEC

Jedná se o kryptografický způsob ochrany DNS

Doménové jméno

cenik.cz například

Držitel domény

Viděli jste doménové jméno první? Je vaše! Od momentu, kdy zaplatíte prostřednictvím registrátora nejvyšší autoritě - nic.cz - nemůže se stát držitelem po celou dobu registrace a ještě téměř dva měsíce po ní nikdo jiný

 
 

ENUM

E.164 NUmber Mapping. Jistá podobnost enum a email není náhodná. Jako je e-mail internetová pošta, tak je ENUM internetové telefonování, ne prostřednictvím SKYPE nebo jiných programů či aplikací, ale pouze prostřednictvím telefonního čísla a VoIP telefonu, nebo mobilního či PDA telefonu, podporujícího rychlé datové přenosy WiFi nebo UMTS. Z ENUM na ENUM zcela zdarma. Výhodné pro firmy, nepostradatelné pro ty s pobočkami v zahraničí. Pro soukromníky bude výhodné, až budeme mít ENUM všichni:-)

e164.arpa.

Něco jako TLD .cz, ale pro potřeby ENUM domén. Telefonní čísla s tečkou mezi jednotlivými čísly, v mezinárodním formátu a napsaná pozpátku jsou subdoménou této domény.

Extranet

Firemní síť, která z obchodních či jiných důvodů je k dispozici nejen pracovníkům vlastní firmy, ale i firmám jakýmkoliv způsobem spolupracujícím. Důležitou aplikací bývá interní newsletter.

E-zine

Internetový magazín. Posílá se e-mailem, ale často také sídlí přímo na stránkách a slouží ke komunikaci s okolím. Ideální místo pro reklamu, ten kdo ho dostane si ho objednal, a ten kdo si ho sám vyhledává, činí tak proto, že chce sledovat dění v oboru jeho zájmu.

 
 

FQDN

Fully Qualified Domain Name. Úplné doménové jméno, kterým lze na internetu jednoznačně identifikovat počítač (server), jemuž náleží. Za pomoci dotazu na DNS server obdržíme IP adresu a otevře se nám stránka.

ftp

File Transfer Protocol. Program nebo protokol, přes který naženete svá data na www. Může být na webu - podobně jako webmail nebo si ho můžete jako program nainstalovat do počítače podobně jako Outlook, The Bat!, Thunderbird atd..

ftp přístup

Jméno, název ftp serveru a heslo pro nahrání vašich dat na web.

 
 

GTPR

Google Toolbar PageRank je způsob zjištění PageRanku stránky prostřednictvím nainstalovaného proužku s "měřícími" nástroji. Je dobrý jako pomocný nástroj k odhalení vhodných partnerů pro zpětné odkazy na vaše stránky. Měří se od 0 do 10.

gTLD

generic Top Level Domain, nadnárodní domény, com, net, org, biz, info, name... které nejsou nijak svázány s národním určením. To, co původně měly od svých klientů vyžadovat, dnes nevyžadují. Může si je registrovat kdokoliv a proto se stávají vhodnou alternativou, když je jméno na národní doméně obsazeno.

 
 

Hosting

Služby, poskytované providerem. Může se týkat pouze dat - webhosting, ale i fyzických strojů - serverhosting...

 
 

IMAP

Internet Message Access Protocol je protokol pro přístup k emailovým schránkám.

Indexování stránek

Je načtení stránky vyhledávacím robotem a uložení její nové verze do databáze vyhledávače. K četnějšímu indexování pomáhá PageRank a častá aktualizace stránek i zpětných odkazů.

Intranet

Je to vlastně vnitřní většinou firemní síť, kde lze mít informace pro všechny zaměstnance, ale proti heslu i takové, které jsou s omezeným přístupem.

IP

Internet Protocol - systém adresování, posílání dat na internetu.

IP adresa

Číselné vyjádření internetové adresy, příklad 81.208.18.188 které je většinou zjednodušeno na DNS adresu příklad www.cenik.cz

IP telefon

Telefon, který umí telefonovat po internetu, může být mobilní, pevný nebo jen softwarový, tedy program na PC

ISOC

Internet Society - v překladu společnost pro Internet. Je sdružením lidí, kteří chtějí něco udělat pro internet. Nemá formální mandát, postavení této společnosti vychází z morální autority lidí, kteří v ISOC působí.

 
 

Link building

Je to vlastně webová podoba public relations. Jedná se o budování co nejvíce odkazů na stránku, z co nejkvalitnějších, nejrelevantnějších a nejnavštěvovanějších webů. Čím častěji potenciální klient na vaši reklamu narazí, tím je pravděpodobnější, že si někdy klikne :-)Všichni máme větší důvěru k věcem, které už jsme někdy někde viděli..

 
 

Mail server

Server, na kterém bydlí jen vaše pošta. Má jiné zabezpečení než stroj, na kterém jsou nahrány stránky, neboť neřádu, přichází poštou obecně hodně.

 
 

NAPTR

Naming Autority PoinTeR. DNS záznam, který obsahuje informace o jednotlivých URI IP službách dostupných pro dané telefonní číslo (doménové jméno).

Newsletter

Novinky. E-noviny, rozesílané e-mailem pouze klientům, kteří o ně požádali. Newsletter také může sloužit pouze ke komunikaci blízkých subjektů v rámci sítě extranetu či intranetu.

NS

Name Server - jmenný server. Například ns1.cenik.cz a ns2.cenik.cz, které nastavíte pokud u nás parkujete doménu.

NSSET

Soubor jmenných serverů, na kterých bydlí vaše stránky. Sdělí vám ho poskytovatel hostingu vašich webů. Pokud jejich názvy potřebujete např. při převodu domény, sdělí vám je nový poskytovatel hostingu. Například BEZPECNYPREVOD, které nastavíte pokud u nás parkujete doménu.

nic.cz

Nebo také konzorcium CZ.NIC je správce všech národních domén .cz a domén ENUM (0.2.4.e164.arpa)

 
 

Open Rate

Percentuální vyjádření úspěšnosti emailové reklamy. Kolik % e-mailů klienti skutečně otevřeli.

 
 

PageRank

Je to číslo od 0 do 10. Čím vyšší hodnota, tím lépe. Google registruje množství odkazů na tu kterou doménu. Proto je dobré, když na vaše stránky vede co nejvíce odkazů z jiných, kvalitních a často zobrazovaných domén. PR se zvyšuje se zpětnými odkazy, historií domény atd. Je to hodně ceněný atribut, pokud koupíte doménu s vysokým PageRankem, vaše naděje na zviditelnění a úspěch na Internetu se zásadně zvyšují. Pokud je doména čerstvě registrovaná, je hodnota domény 0. Jakékoliv změny Pageranku se projevují v časových intervalech 1 až 3 měsíců. Nejlepší weby dosahují Google PageRanku 7 až 8. Kvalitní je již hodnota od 4.

Parkování domény

Způsob vlastnictví domény, kdy na adrese je jen prozatimní obsah nebo stručné sdělení. Na rozdíl od hostingu bývá velmi levně nebo zdarma :-) a můžete na něm i vydělat pokud parkujete s šablonami zobrazujícími reklamní odkazy PPC.

Pevná adresa

Neměnná IP adresa pro ten který počítač. Mají ji poskytovatelé internetových služeb jako je hosting atd. ale může si ji pořídit každý. Je to placená služba. Opakem je veřejná nebo také dynamická adresa.

Portfolio domén

Soubor domén, které jste si obstarali a které se při správné volbě doménových jmen a při vhodné strategii při jejich plnění stává vynikajícím základem internetového bussinesu.

POP3

Post Office Protocol, verze 3 Protokol, pošťák, který se stará o doručení pošty odeslané prostřednictvím SMTP. Nepotřebuje trvalé připojení obou počítačů - odesílajícího i příjemce.

PPA

Pay Per Action - platba za akci. Dělí se na zajímavé větve - PPL - platba za registraci a PPS - platba za objednávku

PPC

Pay Per Click - Platba za proklik na stránku

PPT

Pay Per Time - Platba za čas strávený na stránce

PPV

Pay Per View - Pltaba za zobrazení reklamy

Primary and secondary DNS

Primární a sekundární domain name server - servery poskytovatele hostingu, na kterých fyzicky bydlí data vašich stránek.

Prodej domény

Změna majitele domény poté, co proběhnou všechny finanční a právní úkony s tím spojené. Změna majitele domény je právní úkon. Není dobré provádět ji bez notářského ověření či jiné právní záruky

Proklik

Je to takové kliknutí, které návštěvníka opravdu dovede na stránku, na kterou vede link např z banneru.

Provider

Poskytovatel. V tomto případě internetových služeb. Majitel serverů, připojených trvale do sítě, poskytující například hosting, webmail, databázový systém.

PSTN

Public Switched Telephone Network. Veřejná telefonní síť. Telefonní spojení přes „klasického“ telekomunikačního operátora. (Nedoporučuje se:-) Drahé!

 
 

Reference

Soubor prací, kterými firma, agentura atd. prezentuje co vše již vykonala

Registrátor

Jeho prostřednictvím registrujete a platíte pronájem doménového jména

Robot

Mezinárodní slovo vynalezené Karlem Čapkem. V souvislosti s internetem je to webová aplikace či program, který buď indexuje stránky nebo podle zadaných parametrů vyhledá to, co potřebujete.

ROI

Return On Investments. Návratnost investic, jeden z ukazatelů úspěšnosti webu.

ROI index

Poměr vydělaných peněz k penězům investovaným například do kampaně.

RTP

Real Time Protocol. Internetový protokol, který umožňuje například sledování videa přenášeného po internetu v reálném čase.

 
 

SEM

Search engine marketing - prodej prostřednictvím vyhledávačů. Vlastně reklama obráceně. Vy zákazníkovi nic nevnucujete, ale zařídíte svůj web tak, aby zákazník, který něco hledá, to našel právě u vás. Musíte být "vidět".

SEO

Search Engine Optimization - optimalizace pro vyhledávače, je soubor sofistikovaných pravidel, která napomohou k lepší vyhledatelnosti stránky a k jejímu umístění na předních místech vyhledávačů.

Server

Stroj, počítač, na kterém jsou nahrána vaše data, s pokud možno stoprocentně trvalým připojením k internetu.

Serverhousing / Serverhosting

Máte-li větší internetové ambice, aplikace nebo příliš obsáhlou prezentaci, vyplatí se koupit vlastní stroj - server a umístit ho i s vašimi daty někam do serverovny, kde mu bude lépe, než u vás v kuchyni, o spolehlivé konektivitě a neomezeném toku dat ani nemluvě.

SIP

Session Initiation Protocol - protokol pro přenos hlasu v IP sítích.

SMTP

Simple Mail Transfer Protocol - Jednoduchý protokol pro přenos elektronické pošty. V měřítku věku Internetu je to již pěkný dědeček.(*1981)

Subdoména

Doména nižšího řádu vytvořená na doméně vyššího řádu. Příklad - www.kavva.com/klient

 
 

TCP/IP

Transmission Control Protocol. Spolehlivý transportní protokol pro přenos dat cestujících méně spolehlivým internetovým protokolem. Vlastně hlídá IP, aby něco omylem nezahodil. Používají ho hlavně poštovní klienti pro jeho spolehlivost.

Tier

Neškodný pojem. Když ho někde potkáte, neovlivníte ho. Je to systém, po kterém od základního Tier0 chodí váš pokus o IP telefonování - Tier0 je e164.arpa, tedy TLD pro ENUM. Tier1 pro ČR je 0.2.4.e164.arpa atd.

Traffic

Měřený přenos dat

 
 

UDP

User Datagram Protocol. Další protokol pro přenos dat. Na rozdíl od TCP protokolu je rychlejší, méně spolehlivý, takže ho může používat web.

UMTS

Universal Mobile Telecommunication System - sítě 3. generace. Rychlý mobilní internet. Ideální pro telefonování přes ENUM systém. Síť UMTS je tvořena jádrem CN (Core Network), představujícím ústřednovou část, a rádiovou částí (UTRAN – Universal Terrestial Radio Access Network)

URI

Uniform Resource Indetifier. Jednoznačný identifikátor zdroje na internetu. Zjistí co a kde hledáte v případě ENUM uloží informace, jak se lze s tím, koho voláte spojit pomocí SIP.

UPV

Úřad průmyslového vlastnictví. Pokud nechcete v budoucnu přijít do problémů, rozhodně se poraďte s někým, kdo se vyzná v ochranných známkách, ať nezakoupíte doménové jméno, které již má ochrannou známku registrovanou.

Určený registrátor domény

Určili jste si ho tím, který poskytovatel hostingu získal vaši důvěru. Každý poskytovatel má nějakého. Chcete-li, můžete si ale zaregistrovat doménu přes kteréhokoliv jiného, určíte si ho sami. - Seznam registrátorů viz www.nic.cz. Při převodu domény k jiné firmě  můžete registrátora nechat, nebo přejít k tomu, kterého má váš nový poskytovatel služeb.

URL

Uniform Resource Locator - absolutní adresa toho kterého dokumentu na webu. Funguje způsobem: doména, subdoména, adresáře, dokument.

Veřejná adresa

Při každém připojení vašeho počítače do internetu získáte novou IP adresu od DHCP serveru

 
 

Virtuální server

Místo, které vám vytvoří váš provider na svých strojích pro vaše prezentace. Nelze si ho odnést domů, ale mělo by jít se k němu kdykoliv, odkudkoliv připojit.

VoIP

Voice Over IP - internetové telefonování - telefonování přes IP adresy. Buď levně (Skype atd.) Nebo zadarmo (ENUM)

Vyhledávač

Například google, ask, jyxo, yahoo, ale i seznam, atlas atd., kde sídlí robot, který se vydává po síti a načítá stránky podle jejich hodnoty a relevance - ovšem z jeho pohledu. Zadáte-li pak do vyhledávače heslo - třeba Karkulka, něco vydá a hned se i pochlubí za jak dlouho to jeho robot všechno našel. Ale co nemá načteno, to nenajde. A některé stránky najde až za poměrně dlouho. Aby našel dříve, musí se optimalizovat, optimalizovat, optimalizovat:-)

W3C

World Wide Web Consortium Zabývá se otázkami webu a jeho standardy. Jazykem HTML a protokolem HTTP, grafikou, lokalizací a internacionalizací Web-u, možností zpřístupnění www různě postiženým, i otázkami duševního vlastnictví, digitálními podpisy...Sídlí v USA, ve Francii a v Japonsku

Webhosting

Služba poskytnutí prostoru pro váš web. Také program, který si zvolíte u poskytovatele prostoru pro vaše stránky

Webový prostor

Váš prostor na serveru poskytovatele, většinou vymezený pro vás vyčleněnými GB, eventuelně povoleným denním přenosem dat.

WHOIS

Databáze a správce nadnárodních domén (whois.net)

WiFi

Bezdrátové připojení k internetu. Svižné, bezkonkurenčně rychlé, někde i zadarmo.  Jak dělané pro telefonování v ENUM systému. Je tak možno volat i odkoudkoliv z některých mobilních telefonů, které podporujíWiFi a IP.

www

world wide web - světová síť - vznikla v roce 1990 v evropském centru pro jaderný výzkum CERN, jako vedlejší aktivita Tima Bernerse-Lee

 
 

Změna administrativního kontaktu domény

Lze provést bez notáře, nemění se tím majitel, jen adresa, na kteroou chodí upozornění týkající se doménového jména

Změna registrátora domény

Lze provést bez notáře, nemění se tím majitel, jenom ten, jehož prostřednictvím platíte pronájem doménového jména

Změna držitele domény

Lze provést s pomocí notáře, emailu či elektronického podpisu. Tyto kroky se liší dle každého registrátora.
Doporučujeme využít našeho servisu (Bezpečný převod domény) a to i v případě že se rozhodnete pro darování či jiný bezúplatný převod.

Zpětný odkaz

Způsob, jak zvýšit PageRank svých stránek. Nejjednodušeji prostřednictvím registrace do katalogů. K tomu není  třeba ničí dobré vůle. Nebo najít dobrou vůli a zpětné odkazy si vzájemně povyměňovat